Marketing afiliacyjny – co możesz promować, by odnieść większe zyski i uniknąć wypalenia?

Chcąc zacząć przygodę ze sposobem zarabiania, jakim jest marketing afiliacyjny, z pewnością masz problem z podjęciem decyzji, które produkty promować. Chociaż nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, to zapoznając się z poniższymi wskazówkami, zwiększysz swoje dochody, osiągając stały dochód pasywny, unikając jednocześnie wypalenia.

Czy promowanie popularnych produktów jest zawsze najlepsze?

Początkujący bardzo często wybierają te produkty, które łatwo się sprzedają. Należą do nich między innymi rozmaite przedmioty należące do sfery życia codziennego, włączając w to elektronikę, kosmetyki, czy odzież, a także akcesoria kuchenne czy ogrodnicze. Takie zarabianie na afiliacji wydaje się niezwykle łatwe.

Strategia taka jest jednak dobra tylko wtedy, jeżeli rzeczywiście interesujesz się tym, co promujesz. Jeżeli jednak jedynym kryterium wyboru produktów jest ich popularność, to bardzo szybko pojawi się uczucie zniechęcenia i wypalenia. Na dłuższą metę promowanie artykułów, o których nie posiada się szczegółowej wiedzy, jest niezwykle uciążliwe.

Więcej czasu trzeba bowiem poświęcić na research, czyli na szukanie informacji. Dodatkowo i tak zazwyczaj nie będziesz w stanie stworzyć contentu, z którego bije pasja i przekonanie do produktu – napiszesz tylko mdłe teksty (lub wpisy w social mediach), które nie będą w stanie skłonić odwiedzających do działania.

Promować produkty drogie czy postawić na tańsze?

Marketing afiliacyjny ma przynieść przede wszystkim spory zysk przy możliwie niewielkim wysiłku. Bardzo ciężko jest jednak ocenić, jakie działania okażą się najbardziej skuteczne, gdyż wszystko zależy od niszy i używanych kanałów promocji.

Wiele osób wybiera strategię promocji tanich produktów, które zazwyczaj bardzo dobrze się sprzedają. Takie podejście sprawdza się jednak przede wszystkim na początku przygody z marketingiem afiliacyjnym. Po pierwsze promocja tanich produktów jest łatwa, nie trzeba wkładać aż takiego wysiłku w tworzenie treści, w tym recenzji.

Promocja tanich towarów przynosi też szybkie efekty i jest doskonałym sposobem na przekonanie się do zarabiania na afiliacji, jeżeli jesteś osobą sceptyczną i chcesz zobaczyć, czy to w ogóle działa. Szybkie efekty, nawet jeżeli będą nimi tylko niewielkie wpływy, motywują do działania.

Z czasem jednak zauważysz ogrom pracy, jaki musisz włożyć w taki marketing afiliacyjny. Prowizja za sprzedaż wielu produktów będzie wynosiła dosłownie grosze, a więc konieczne będzie umieszczanie olbrzymiej ilości linków, a także ciągłe poszukiwanie przedmiotów do promowania. Strategia ta nie da ci też prawdopodobnie możliwości skupienia się na jednej niszy, gdyż promować będziesz wszystko, byle osiągnąć dochód. Szybko się wypalisz i obrzydzisz sobie ideę dochodu pasywnego.

Bardziej dochodowe jest często znalezienie niszy, w której obrębie będziesz promować produkty o wiele droższe. Jeżeli posiadasz na ich temat wiedzę lub przynajmniej charakteryzuje cię otwartość i umiejętność szybkiego jej przyswajania, droga ta wydaje się najlepsza. Wystarczy bowiem naprawdę niewielka ilość sprzedaży, by twój dochód pasywny osiągnął imponujący poziom. Jednocześnie będziesz mieć szanse rozwoju w ściśle określonej tematyce, a jeżeli jesteś już specjalistą lub pasjonatem w jakiejś niszy, przekujesz swoją wiedzę na wysoki dochód.

Wybór strategii nie jest łatwy, dlatego przed rozpoczęciem konkretnych działań przeanalizuj plusy i minusy każdej z nich w odniesieniu do swoich aspiracji i wcześniejszych doświadczeń, a także do stanu twojej wiedzy związanej z daną niszą.